Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 26/10/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: editoriale
Autorul articolului: Szőcs Levente
Titlul articolului: Játék a szavazási rendszerrel?
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=16562


Numele cotidianului

Traian Băsescu nem véletlenül nevetett, amikor bejelentette, hogy népszavazást ír ki az egyéni választókerületes, többségi szavazási rendszer bevezetéséről. Egy tanulmány szerint a Demokrata Párt a kapott szavazatok arányához képest másfélszer több parlamenti mandátumot szerezhet, ha az államfő kezdeményezése sikerrel jár.

Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő – az arányos képviseletet biztosító változatért vállal felelősséget

Fotó: NewsIn

Călin Popescu-Tăriceanu kormányfő – az arányos képviseletet biztosító változatért vállal felelősséget

Ha minden a tervek szerint halad, az európai választásokkal együtt népszavazás lesz az egyéni választókerületes szavazási rendszer bevezetéséről. Ez az egyik ügy, amihez Traian Băsescu elnök ragaszkodik. A másik a többségi rendszer, amely lényegesen eltér a parlamenti pártok által támogatott változattól.

A Pro Democraţia Egyesület által kidolgozott törvénytervezet – amelyért a kormány felelősséget vállal – úgynevezett vegyes rendszert javasol. Ez két, a romániai magyarság számára is fontos alapelvre épül: egyrészt szoros kapcsolatot teremt a választó és a választott között, ezzel egyidejűleg pedig a lehető legalacsonyabb szintre korlátozza az elveszett voksok számát. Utóbbi azért fontos, mert kiküszöböli a veszélyt – amelytől a szövetség vezetői korábban tartottak –, hogy az arányos képviselet teljes mértékben megszűnik.

A kormány által már elfogadott tervezet szerint 62 szenátori és 145 képviselői választókerületet hoznak létre. Minden kerületben egyetlen jelölt – országos szinten a törvényhozók fele – juthat közvetlenül mandátumhoz. A fennmaradt mandátumokat újraosztják a jelöltek között – akik egy adott választókerületben a második vagy a harmadik helyen végeztek – az illetők pártjára országos szinten leadott szavazatok arányának megfelelően.

Az államfőnek nincs világosan körvonalazott elképzelése, egy dolgot azonban tud: a többségi rendszer a legnépszerűbb pártnak kedvez. Ezért igyekezett a „civil társadalom” 2003-ban – mellesleg sikerrel – megtorpedózni az akkori kormánypárt hasonló kezdeményezését. Azért csak hasonló, mert Adrian Năstase vezetésével a szociáldemokraták csupán a szenátus megválasztását szabályozó törvényt készültek módosítani.

Az államfőt nyíltan támogató Román Akadémiai Társaság (SAR) egy évvel a 2004 végén esedékes parlamenti választások előtt adta ki a Szociáldemokrata Párt (PSD) tervezetéről szóló elemzését, amelynek a „Ne játszatok a választási rendszerrel!” címet adta. A dokumentum szerzője mindenekelőtt arra mutatott rá, hogy a kétfordulós, többségi szavazás bevezetése révén a PSD – amelyet akkoriban azzal vádoltak, hogy pártállami álmokat dédelget – a voksok mindössze 42 százalékával megszerezheti a szenátori mandátumok 62 százalékát.

A 30 százalék körüli népszerűségnek örvendő Liberális-demokrata Szövetségnek (D.A.) a SAR körülbelül ugyanilyen arányú törvényhozói széket jósolt, a népszerűségi lista harmadik helyén szereplő Nagy-Románia Pártnak (PRM) viszont már azt, hogy kiszorul a parlamentből.

Ha egy adott szavazókerületből csupán egyetlen törvényhozó jut be a parlamentbe – egy vagy két forduló után –, az RMDSZ csak a Székelyföldön juthat képviselőhöz, de ez is attól függ, milyen szabályok vonatkoznak majd a bejutásra. Németországban például három egyéni mandátum szükséges, hogy egy párt átlépje a parlamenti küszöböt.

„Az egyetlen előny a PRM kiszorulása lenne a parlamentből, de ezért nem érdemes kockáztatni és megbontani a teljes politikai rendszer egyensúlyát” – mutatott rá Alina Mungiu-Pippidi, a SAR vezetője, a tanulmány szerzője. Ha most Traian Băsescu sikerre viszi a referendumon a többségi rendszer bevezetésére vonatkozó kezdeményezését, eléri legfontosabb célját: noha nem szerzi meg a szavazatok többségét, a Demokrata Párt egymaga kormányozhat.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.